Šachové úspechy tajákov (i extajákov)

15 October 2021, 19:33    |    Viera Gilányová

V poslednom období dali o sebe opäť vedieť naši šachisti, ktorí zaznamenali ďalšie cenné úspechy. Na začiatku septembra získali strieborné medaily v celoslovenskom finále Dorasteneckej ligy Richard Turčan (3.F) a Adrian Gyerpál (2.F), ktorí v tejto tímovej súťaži hájili farby družstva SK Junior Banská Bystrica. V septembri sa následne uskutočnili Majstrovstvá SR v zrýchlenom (rapid) šachu mládeže, na ktorých vybojoval v kategórii chlapcov do 20 rokov Richard Turčan za 3.miesto bronzovú medailu. V kategórii do 20 rokov dievčat získala ďalšiu zlatú medailu za 1. miesto dnes už bývalá študentka GJGT Stella Sáňková. V dňoch 18.-19. 9. 2021 sa konal tradičný turnaj v rapid šachu - Open Banská Bystrica. V posledných dvoch ročníkoch na turnaji zvíťazil Richard Turčan a aj teraz mal isto najvyššie ambície, tentokrát bol však na turnaji najúspešnejší Adrian Gyerpál, ktorý po vzájomnej remíze s Richardom v poslednom kole získal skvelé 1.miesto. Adrian na turnaji od začiatku viedol, ani raz neprehral a cennú remízu získal v súboji s medzinárodným majstrom Petrom Petránom. Richard na turnaji obsadil 5.miesto. V konkurencii 79 hráčov nielen z banskobystrického regiónu sa nestratili ani ďalšie „ tajácke“ mená. Z našich bývalých študentov z matematických tried obsadila Stella Sáňková celkové 7.miesto (a 1. v kategórii žien), Radovan Radler 48.miesto a súčasný študent matematickej triedy Eduard Bielik (2.F) 55.miesto.

V októbri sa v Tatranskej Lomnici uskutočnil silný medzinárodný turnaj OPEN Tatry v klasickom šachu (tempo hry 90 minút na 40 ťahov +15 minút do konca partie + 30 sekúnd za každý ťah) na ktorom obsadil Richard Turčan v konkurencii 134 hráčov pekné 7.miesto.   V následnom bleskovom turnaji (5 minút na partiu) ktorého sa zúčastnilo 32 hráčov získal Richard výborné 3.miesto, keď sa mu vo vzájomnej partii podarilo zdolať aj víťaza turnaja - veľmajstra Mikuláša Maníka.

Našim súčasným i bývalým „tajákom“ k úspechom blahoželáme a želáme im veľa zdaru na ďalších podujatiach !