zvoľte si
dizajn
stránky

Banán Čokoláda

Veľmi úspešná debatná sezóna 2016/2017 pre Taják

V dňoch 30.4.-2.5. 2017 sa v Bratislave uskutočnilo Finále Slovenskej debatnej ligy (FSDL).

Na základe kvalitných výsledkov v regionálnej Stredoslovenskej debatnej lige sa do celoštátneho finále podarilo druhýkrát za sebou postúpiť aj debatnému tímu z Gymnázia J. G. Tajovského (v minulej sezóne sa to podarilo v zložení Katarína Kováčová, Martin Okánik, Katarína Tomášiková tímu Taják 1). Tentoraz sa finalistami stali členovia debatného tímu  Taják- F, zloženého zo študentov 2.F triedy – Sonji Novákovej, Mateja Čermana a Vendelína Vinczeho. Hoci vo finále súťažilo najlepších 20 tímov zo Slovenska, náš Taják F sa ani v tejto  konkurencii nestratil. Formát súťaže bol stanovený nasledovne: tímy najskôr súťažne debatovali na rôzne tézy v štyroch základných kolách. Podľa úspešnosti v základných kolách potom do vyraďovacej časti (štvrťfinále) postupovalo osem najlepších tímov. Celkovým víťazom sa stalo družstvo, ktoré zvíťazilo vo finále vyraďovacej časti (play off).

Náš tím v 1.kole základnej časti  úspešne obhájil (vylosovanú) nesúhlasnú pozíciu na improvizovanú tézu „Zamestnanci by mali mať v správnych radách firiem 50-percentné zastúpenie“- proti tímu z košického Gymnázia Trebišovská. V druhom kole sme ako súhlasný tím pri improvizovanej téze „Sociálne médiá priniesli demokracii na Slovensku viac škody ako úžitku“ neuspeli proti neskoršiemu víťazovi FSDL 2017 – prvému tímu z Gymnázia J. Hronca z Bratislavy. V 3. a 4. kole základnej časti sa už súťažilo na pripravovanú hlavnú tézu FSDL  - „Bezpečnosť malých členských štátov by mala garantovať Európska únia bez spoliehania sa na USA“.  V oboch kolách sa nám tesne podarilo poraziť silné tímy z bilingválneho gymnázia zo Sučian, v 3. kole sme ako súhlasný tím uspeli proti tímu Sučany 6 a v 4. kole z pozície nesúhlasného tímu na rovnakú tézu aj proti tímu Sučany 0. Veľmi dobrý výsledok - 3 výhry a 1 prehra tak znamenal postup do vyraďovacej časti –štvrťfinále FSDL.  V ňom nás na ceste do semifinále zastavil jeden z favoritov súťaže - veľmi skúsený tím Sučany 1. Náš tím neuspel z pozície nesúhlasnej strany na náročnú improvizovanú tézu: „ Ženy by mali byť trestnoprávne zodpovedné za zdravotnú ujmu plodu, vyplývajúcu z ich životného štýlu počas tehotenstva.“
Náš tím Taják F tak vo svojej premiérovej účasti na FSDL dosiahol skvelý úspech - postúpil do štvrťfinále play off a obsadil v konečnom poradí výborné 7. miesto, čo predstavuje pre debatný klub Taják (vo svojej zatiaľ len trojročnej histórii) dosiaľ najlepší výsledok.
Základné kolá súťaže, štvrťfinále a semifinále sa uskutočnili v priestoroch bilingválneho Gymnázia C.S. Lewisa v Bratislave, finálová debata, v ktorej zvíťazil tím GJH 1 (Gymnázium J. Hronca z Bratislavy) nad tímom Sučany 1  prebiehala v Národnej rade Slovenskej republiky.
Sonji, Matejovi  a Vendelínovi  srdečne blahoželáme a debatnému klubu Taják želáme veľa úspechov i v ďalšej sezóne !